CIECHANÓW   ::   DODAJ DO ULUBIONYCH   ::   STARTUJ Z NAMI
Pebek Design - mała architektura ogrodowa
 

Informacje Ciechanów

Historia, opis, plan miasta i imprezy w Ciechanowie

województwo mazowieckie, powiat ciechanowski

Ciechanów jest miastem powiatowym (ok. 47 300 mieszkańców) położonym nad rzeką Łydynią (dopływ Wkry) około 100 km na północ od Warszawy przy linii kolejowej łączącej stolicę z Gdańskiem i Olsztynem. Według badań archeologicznych zalążkiem miasta jest legendarne grodzisko : Farska Góra, miejsce gdzie Ciechan, uważany za założyciela miasta zbudował pierwszy szałas, który dał początek "państwu plemiennemu". To od jego imienia pochodzi nazwa: Ciechanów a pomnik wznoszący się na wzgórzu upamiętnia jego postać.

W końcu X w. ukształtowana wokół Ciechanowa osada włączona została w skład monarchii Pierwszych Piastów. Rozwojowi miasta nie przeszkodziły nawet liczne niszczycielskie najazdy Prusów, Jaćwingów, Litwinów i Krzyżaków, a wiek XIV uświetniło panowanie książąt mazowieckich: Kazimierza I i Siemowita III. W roku 1526 miasto włączone zostało do Korony i "rozkwitło" pod panowaniem królowej Bony przekraczając liczbę ponad 5000 mieszkańców. Niestety liczne wojny XVII w, szwedzki najazd w latach 1657 i 1708 a także rozbiory destrukcyjnie wpłynęły na życie mieszkańców. Znaczne ożywienie gospodarcze przyniosła budowa kolei nadwiślańskiej w roku 1877, niestety zahamowane wybuchem I wojny św. w latach II wojny św. miasto zostaje włączone w skład III Rzeszy.

Największą atrakcją turystyczną miasta, a zarazem jednym z najciekawszych gotyckich obiektów obronnych w Polsce jest zamek książąt mazowieckich. Budowla powstała na początku XV w. na bagnach prawego brzegu Łydyni to dziś ruiny murów i wież z dobrze zachowanymi herbami : Patronem miasta: św. Piotrem, orłem - symbolem Mazowsza oraz wężem - herbem rodowym królowej Bony. W basztach znajdują się ekspozycje historyczne Muzeum, a dziedziniec to miejsce pojedynku Zbyszka z Bogdańca z rycerzem krzyżackim Rotgierem (tą słynną scenę opisał w "Krzyżakach" Henryk Sienkiewicz).

Uwagę turystów przyciąga również neogotycki ratusz z 1844 r wg projektu znakomitego architekta Henryka Marconiego (obecnie siedziba władz miasta); z walorów współczesnych wymienić należy pozostały po zakładzie Komin Cegielni (uznany za zabytek przemysłowy). Warto wspomnieć o Browarze Ciechanów założonym w 1864 r, którego budynek z tamtych czasów stoi do dziś, a produkowane do dziś piwo jest cenione na świecie i wielokrotnie nagradzane (marki : Ciechan Beczkowe, Miodowe, Wyborne). W Ciechanowie corocznie odbywają się Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne "Kupalnocka" (czerwiec) i Międzynarodowe Spotkania Teatralne "Dionizje" (maj).

Ważne osoby związane z miastem :
  • Maria Konopnicka (która odwiedzając miasto, poświęciła mu jeden ze swoich wierszy, a miasto - dla upamiętnienia wizyt - postawiło jej pomnik),
  • Aleksander Świętochowski - pisarz i publicysta,
  • Zygmunt Krasiński (który spędził w Ciechanowie swoje młodzieńcze lata).


Herb miasta Ciechanów
Powierzchnia : 32.51 km2
Liczba mieszkańców (2005) : 46 112
Prawa miejskie : 1266 r.
Kod pocztowy : 06-400 do 06-413
Tablice rejestracyjne : WCI
 

Zobacz także

 

Wyszukiwarka

 

Informacje Ciechanów

 

Polecane usługi finansowe

Finanse osobiste Konta osobiste
Bezkonkurencyjne eKONTO - bez opłat, bez ograniczeń
Fundusze inwestycyjne Fundusz emerytalny
Inwestuj w przyszłość z najlepszym - ING OFE
Kredyty mieszkaniowe Kredyty mieszkaniowe
Planujesz zakup domu lub mieszkania? Wejdź i porównaj oferty, złóż wniosek na preferencyjnych warunkach

Poznaj potęgę naszego Centrum Finansowego - bezpiecznie, szybko i wygodnie zacznij korzystać z usług takich jak kredyty gotówkowe, konta osczędnościowe, karty kredytowe czy leasing.
 
Dodaj bezpłatnie firmę
Praca, oferty pracy

Szczególnie polecamy

 

Katalog branż

 
 
Projekty domów
Najlepsze restauracje
 
Hotele Hotele Ciechanów
  Pośrednicy pracy Pośrednicy pracy Ciechanów
  Restauracje Restauracje w Ciechanowie
  Nieruchomości Nieruchomości Ciechanów
Samochody Motoryzacja w Ciechanowie
  Meble Meble Ciechanów
  Księgowość Księgowość w Ciechanowie
  Budownictwo Budownictwo w Ciechanowie
 
» Portale miejskie Ciechanów, Legionowo, Ostrołęka, Otwock, Płock, Pruszków, Radom, Siedlce, Warszawa,
» Polecane serwisy
 
» Administracja serwisem : GET IN WEB.
Polska .: Strona główna .: Regulamin .: Informacje .: Kontakt .: Linki .: Partnerzy